ارتودنسی زیبایی

بعضی گمان میکنند که ردیف کردن دندانها تنها استفاده ارتودنسی میباشد. در حالیکه درمان ارتودنسی برای زیبایی صورت هم بسیار مهم میباشد. وقتی به متخصص ارتودنس ما در فرمانیه رجوع میکنید اولین قدم برداشتن قالب از هر فک و داشتن 2 رادیوگرافی میباشد. در دوران جوانی و بلوغ است که ساختار صورت شکل میگیرد لذا مهم است که هر کودکی یک بار در سن ۷ سالگی و یکبار در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی به ارتودنس مراجعه کند. اگر مشکلی در دندانها و فک ها وجود داشته باشد که احتمال تاثییر روی رشد صورت را داشته باشد باید فکر حل مشکل بود.

ارتودنسی زیبایی

امروزه ما میتوانیم ۲ مشکل را با هم حل کنیم یعنی هم ردیف کردن دندانها و هم زیبایی انها .امروزه متخصصین اطمینان دارند که معالجه در سن کم صورت را زیباتر میکند چون لبخند ما در طول زمان تغییر پیدا میکند. ما در دندانپزشکی زیبایی به این نتیجه رسیدیم که هر چه وسعت پهنای لبخند وسیع تر باشد قدرت ان هم به همان نسبت بیشتر میشود. در واقع جمله قدیمی ها که میگفتند زیبایی انسان قدرت اوست و لبخند شمشیر آن. لبخند یک زبان جهانی است و به خاطر همین موضوع افراد مشهور مثل هنرپیشه ها همیشه سعی میکنند تا لبخند و دندانهای زیبایی داشته باشند. مقدار دیده شدن دندانهای ثنایا در زیبایی و جوانی صورت اثر دارد. در یک لبخند زیبا دندانهای ثنایا بالا کاملا مشخص هستند. با به سن گذاشتن این دندانها کمتر دیده میشوند که خود نشان مسن شدن است. ما میتوانیم با زیبا کردن این دندان های ثنا یا چهره صورت را زیبا تر کنیم.

 

دندانهاي قدامي هر فرد طرح لبخند او را تشکيل مي دهند. فردي که دندانهاي جلوي دهانش فاصله دار يا نامنظم، نسبت به خط وسط صورت نامتقارن، کج و يا نا مرتب، شکسته و يا لب پريده، تيزيا دندانه داريا صاف شده و کوتاه ويا زياده از حد بلنديا کوتاه باشد، يا در هنگام خنده لثه او بيش از حد نمايان شود يا در لبه لثه اي دندانها لبه سياه روکش يا پرکردگي مشخص و لثه پف کرده يا به رنگ آبي يا بنفش باشد مي تواند با اصلاح اين ‏نواقص ظاهري جذاب و لبخندي زيبا و اعتماد بنفس بيشتري را تجربه کند. در واقع اصلاح طرح لبخند راهي است براي به دست آوردن اعتماد بنفس بيشتر. ‏

  • روشهاي اصلاح طرح لبخند ارتودنسي، روکشهاي زيباييو کامپوزيتهاي نوري هستند.
  • در صورتيکه دندانها نامنظم باشند با قرار دادن بريس روي دندانها در يک دوره 6 ماهه الي 2ساله ‏مي توان آن ها را جابجا کرد.

اگر امکان  وجود نداشته باشد فقط براي منظم کردن دندانهاي در معرض ديد با روشهاي سريع در کمتر از ‏يک ماه و گاه کمتر از يک هفته مي توان آنها را منظم کرد. اين روشها با تغيير در حجم و شکل دندانه ي جلو آنها را مرتب ‏و زيبا تر مي کنند. گاه تنها با يک تراش يا پرداخت جزئي لبه دندان ها و گرد يا صاف کردن زواياي دندان مي توان بر جذابيت لبخند افزود و چهره را زنانه تر، مردانه تر و يا جوان تر نشان داد.