ارتودنسی یا لامینیت

ارتودنسی یا لامینیت

این روزها لبخند زیبا یکی از مهمترین راههای ایجاد ارتباطات مفید و موثر اجتماعی و حفظ آن است. به همین دلیل افرادی که دارای هوش هیجانی هستند در مورد هر راهی که بتواند این شرایط را تغییر دهد و بهینه سازد فکر دارد. کرده و آن را مورد بررسی قرار خواهند داد. عامل مهم در تصمیم گیری برای رفع مشکلات زیبایی دندانها سن فرد میباشد که با توجه به ان میتوان برای حل انواع مشکلات موجود از روشهایی همچون ارتودنسی- انجام درمانهای زیبایی با روشهای متعدد و متنوع – انجام درمانهای پروتز همچون روکشهای دندانی و نهایتا گشیدن دندان یا دندانهای مربوطه و انجام پروتز مناسب در محل یا شرایط موجود محل های مذکور استفاده نمود.

ارتودنسی یا لامینیت

 

اصولا مقایسه روشهای مذکور برای حل یک مشکل مشترک از نظر تخصصی کار درستی نبوده و هر کدام دارای محاسن و معایب خود میباشند و تصمیم گیری در مورد بکار گیری آنها بستگی به شرایط بیمار دارد. اما نکته مهم این است که امروزه با توجه به عدم اطلاع کافی بیماران بعضا شاهد ارایه درمان های جایگزین نامناسب به آنها بوده که نتایج دراز مدت نامناسب و تبعات ناگوار خواهیم بود. در مواردی که محل قرارگیری دندانها صحیح نبوده و یا روابط آنها دچار مشکل است بهترین روش درمانی ارتودنسی است ولی در بعضی مواقع که فواصل دندانی حاصل از اندازه کوچک آنها و یا بد رنگی و بدفرمی آنها بیمار را آزار میدهد بهترین روش درمانی استفاده از روشهای ترمیمی دندان و زیبایی است.

مهمترین ایراد و اشکالی که به درمانهای ارتودنسی گرفته میشود طول مدت درمان حدود 1.5 تا 2 سال ان است و به همین دلیل بیماران به انجام درمانهای جایگزین غلط راهنمایی میشوند. در اولین نگاه این مسئله ای منطقی به نظر رسیده و جذابیت دارد اما ذکر چند نکته در این زمینه ضروری است:

درمانهای زیبایی همچون لامینیت فرد را در تمام عمر درگیر کرده و هر از چند گاهی به دلایل متعدد همچون پریدگی و تغییر رنگ مجبور به مراجعه مجدد میباشد و مراقبتهای ویزه را در پی خواهد داشت. تصور غلط از آنجاست که فرد متصور است این درمان در یک یا چند جلسه به اتمام میرسد اما به دلایل فوق تا زمانی نامعلوم درگیر خواهد بود. این مسئله آنجا خودنمایی میکند که درمان و تکنیک و مواد بکار رفته نیز اشکالاتی داشته باشد.

بهداشت دهان و دندان در تصمیم گیری برای بیمار نکته ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. در درمانهای زیبایی و بخصوص لامینیت اگر لبه ترمیم بلند تر باشد موجب خزش منفی لثه و تحلیل آن میگردد و بر عکس در صورتی که لبه کوتاهتر باشد موجب  خزش مثبت و به دنبال آن افزایش حجم لثه خواهد شد که هر دو مورد مشکلات متعددی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت. شباهت موضوع مذکور بی شباهت به وجود جرم در کنار ندانها و لثه ها نیست و عملکرد مشابهی دارند. ضمنا برای انجام درمانهای لامینیت لایه نازکی از مینای دندان که در مقابل تحریکیات مکانیکی وحرارتی و شیمیایی مقاوم است برداشته شده که برگشت ناپذیر است و اگر زمانی فرد مجبور به برداشتن لامینیتها شود این مسیله باعث بروز  حساسیت دندانی شده که بسیار ازار دهنده و مشکل ساز خواهد بود.

در طی درمانهای ارتودنسی نیز اگر سطح بهداشت فرد پایین باشد  و اصول بهداشتی را رعایت نکند موجب بروز پوسیدگی و بیماریهای لثه خواهد شد. بنابراین با توجه به مراجعات مکرر و متعدد فرذ جهت ادامه درمان و معاینه متخصص مربوطه و تو جه و تذکر در رابطه با رعایت اصول بهداشتی میتوان این مسیله را کنترل کرد. ضمنا در صورتی که لازم باشد اموزش مجدد نیز توسط متخصص ارتودنسی و یا تیم مربوطه امکان پذیر است. در صورتی که به هر دلیل نتوان سطح بهداشت را بالا برد و بیماریهای مذکور فوق را کنترل نمود جهت حفظ دندانها درمان ارتودنسی قطع میگردد.

مسیله مهم دیگر سایشهای دندانی هستند که به مرور و با پیشرفت سن در دندانها ایجاد میگردد . در محیطی که لامینیتها و بخصوص نوع سرامیکی وجود داشته باشد سایش دندانها نسبت به انها سریعتر بوده و این مسیله باعث میشود فرد در دراز مدت دچار تماس پیشرس در نقطه یا نقاطی از محیط دهان گردد و بالطبع احساس وجود جسم خارجی بین دندانها در این شرایط اجتناب ناپذیر بوده و وی از این مسیله بصورت مداوم شاکی است. ام در درمانهای ارتودنسی موقعیت نهایی دندانها را بافتهای اطراف مثل عضلات - استخوانها و بافت لثه تعیین کرده و اگر هم مشکل اندکی در نحوه قرارگیری آنها وجود داشته باشد در دوران ریتنشن دندانها فرصت دارند با حرکات مختصر در محل اصلی خودشان اسقرار یابند. بنابراین اثرات جانبی مذکور در اینگونه درمانها حداقل است. نتیجه اینکه اگر مشکلاتی در دندانها وجود دارد و تمایل به رفع آنها میباشد بهتر است با متخصص دندانپزشکی مربوطه مشاوره شده و از تمام معایب و محاسن آن اطلاع پیدا کنیم تا بتوانیم درست تصمیم گیری نماییم.

برای انتخاب دندانپزشک ارتودنسی یا زیبایی بهتر است خیلی دقت کنیم .تشخیص درست مهم ترین قسمت یک معالجه میباشد. ایا شما بهتر است دندان هایتان توسط ارتودنس ردیف بشود بهتر است یا توسط متخصص ترمیمی؟ دوباره سازی یک ترمیم، روکش، روت کانال، ایمپلنت بسیار مشکل تر از انجام دادن همین معالجه برای اولین دفعه است. لذا دقت بسیار زیادی انجام دهید تا مجبور به عوض کردن دندانپزشک نشوید. تاریخچه دندانپزشکی شما اهمیت زیادی برای دندانپزشک دارد. مطب دندانپزشک باید عاری از هر استرسی باشد و یک دندانپزشک خوب میداند شما را چطور ارام کند تا بدون استرس شما بتوانید درمان دندانپزشکی خود را داشته باشید. امروزه ترافیک تهران انقدر زیاد شده که مردم حاظر نیستند چندین ساعت در ترافیک باشند تا به مطب دندانپزشک برسنند. برای همین میشود از طریق اینترنت دندانپزشک ناحیه خود را مثلا دندانپزشک در شمال تهران و یا دندانپزشک شمال شرق را پیدا کنیم. تاریخچه کامل دندانپزشکی خود را کاملا برای دندانپزشک جدید خود توضیح دهید. برای انتخاب بهترین دکتر دندانپزشک، باید به چند نکته توجه داشته باشیم که مثلا  شهر و منطقه محل سکونت شما کجا است، مثلا دندانپزشک خوب در تهران یا بهترین دندانپزشک تهران. حتی در شهری مثل تهران هم نمیتوانیم فقط به این موضوع اکتفا کنیم که بهترین دندانپزشک شهر چه کسی است؟ بلکه دسترسی آسان از محل کار یا زندگی شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور مثال به دنبال دکتر دندانپزشک خوب در شمال تهران یا شمال شرق تهران بگردیم.

 انجمن دندانپزشکان ایران  و انجمن دندانپزشکی عمومی ایران و سازمان نظام پزشکی  نام تمامی فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی را دارند و شما از این طریق میتوانید مطمئن شوید که فردی که به او مراجعه میکنید، دارای مدرک دکترای     دندانپزشکی هست. از ویژگیهای یک دندانپزشک خوب به روز بودن و استفاده مواد دندانپزشکی ساخت کشورهای اروپای شمالی  و امریکا است. شرکت در دوره های مختلف مربوط به حرفه دندانپزشکی و داشتن و مدارک دانشگاهی همکاری با متخصصین مختلف در رشته دندانپزشکی (متخصص درمان ریشه، دندانپزشک ترمیمی، دندانپزشک ایمپلنت، دندانپزشک اطفال خوب و...) و ارجاع بیمار در صورت صلاح دید و بدون در نظر گرفتن هیچ انگیزه مالی، یکی از ویژگیهای دندانپزشک خوب است.

اصولا یک دندانپزشک عمومی خوب، میتواند راهنمای شما برای انجام درمانهای صحیح، با هزینه های معقول باشد. دندانپزشکان آموزش داده شده اند تا پیشگیری کننده  آموزش دهنده و در عین حال درمان کننده باشند. همیشه به این نکته توجه کنیم که به پزشک یا دندانپزشکی مراجعه کنیم که اولویتش سلامت بیمارانش است. یک جراح دندانپزشک خوب باید بتواند نیازهای درمانی بیمار را بشناسد و به ترتیب اولویت شروع و به درمان آنها بپردازد.یک دندانپزشک خوب، هرگز کور کار نمیکند. داشتن رادیوگرافی دیجیتال از دندانهای شما از اصول شروع به کار در دندانپزشکی است. کشور فارغ التحصیلی دندانپزشک شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه دانشگاه محل فارغ التحصیلی بهتر و معتبرتر بوده باشد، بالطبع دندانپزشک شما تحت نظر اساتید برتر و تحت آموزشهای حرفه ای تری بوده. اگر برای داشتن دندانهای زیبا، به دنبال دکتر دندانپزشکی زیبایی می گردید؛ همیشه به پیشینه و کارهای قبلی دندانپزشک خود مراجعه کنید. سابقه دندانپزشک در زمینه کارهای زیبایی دندان میتواند دندانپزشک فرمانیه باشد تا راهنمای شما برای پیدا کردن بهترین دندانپزشک زیبایی باشد.