خر و پف

افراد زیادی در هنگام خواب خروپف می کنند و بسیاری از این افراد و اطرافیانشان تصور می کنند که خروپف امری عادی و متداول است و نگرانی بابت آن ندارند. اما این تفکر اشتباه است و گاهی دلیل وقوع خروپف چندان عادی و بدون اشکال نیست و می تواند به سلامتی فرد ارتباط داشته باشد.خروپف مانند تمام صداهای دیگر توسط ارتعاشاتی ایجاد می‌شود که ذراتی را در هوا بوجود آورده و سبب تولید امواج صوتی می گردد. به عنوان مثال، هنگامیکه ما صحبت می‌کنیم، تارهای صوتی ما جهت تشکیل صدا ارتعاش پیدا می‌کنند.هنگام نفس کشیدن هوا در جریانی یکنواخت از بینی و دهان وارد ریه فرد و سپس در جهت عکس از ریه به بینی و دهان وی باز می گردد. هنگامیکه فرد خواب است، گاهی در حین فرایند تنفس ناحیه پشت گلوی فرد باریک می‌شود.

خر و پف

 

گاهی اوقات خروپف بسیار شدید است و هیچ راهی به جز مراجعه به پزشک وجود ندارد، ولی گاهی انجام اقداماتی ممکن است از شدت آن بکاهد. تغییر وضعیت در هنگام خواب یکی از راه هایی است که امکان دارد خروپف را کم کند یا از بین ببرد. اغلب وقتی فرد به پشت دراز کشیده باشد زبان وی به عقب می رود و در نتیجه تا حدی در مجاری تنفسی انسداد ایجاد می کند که در نتیجه هوا به سختی از این مجاری عبور نموده و ایجاد صدا می کند که همان صدای خرخر است. در چنین وضعیتی اگر فرد که به حالت طاقباز خوابیده به پهلو بچرخد احتمال قطع خروپف بسیار بالا است. امکان این نیز هست که با بالا بردن سطح زیر سر خود (مثلا استفاده از بالشت قطورتر) در هنگام خواب موفق به قطع خرخر خود شوید. وقتی هیچ کدام از این اقدامات مؤثر واقع نشود، شاید نیاز به اقدامات بیشتری باشد، مثلا کاهش وزن. گاهی کم کردن مقدار ناچیزی از وزن ممکن است به متوقف کردن خروپف کمک کند. گاهی استفاده از مشروبات الکلی و یا حتی داروهای آرام بخش می تواند علت خروپف باشد که با قطع مصرف آنها، علت رفع شده و خروپف متوقف می شود. یا ممکن است علت خرخر بیماری هایی نظیر سرماخوردگی باشد که با شستشو دادن بینی و یا استفاده از بخور آب گرم تا حد زیادی می توان به قطع یا کمتر شدن خروپف کمک کرد. راه دیگر استفاده از نوارهای بینی است که معمولا در داروخانه ها یافت می شود و با قرار دادن آنها بر روی بینی خود ممکن است تا حد زیادی بر مشکل خروپف فائق شوید.

هوایی که از میان این روزنه کوچکتر عبور می‌کند می‌تواند سبب شود بافت‌هایی که روزنه را احاطه می‌کنند مرتعش شوند و به این ترتیب سبب خروپف شود. دلیل باریک شدن ناحیه پشت گلو در افرادی که خروپف می کنند ممکن است متفاوت باشد و محل این باریک شدگی هم ممکن است در افراد مختلف متفاوت بوده و در گلو، بینی و یا دهان واقع شده باشد.

امکان خروپف کردن در هر فردی با هر جثه ای اعم از مرد، زن و حتی کودک وجود دارد. بعضی افراد همیشه خروپف نمی کنند و فقط گاهی ممکن است صدای خروپف آنها رو بشنوید. این افراد معمولا در هنگام بیماری و یا پس از آن، بعد از مصرف الکل و یا هنگام مصرف برخی داروها دچار خروپف می شوند. اما تحقیقات حاکی از آن است که تقریبا چهل و پنج درصد از آقایان و سی و پنج درصد خانمها به طور دائم خروپف می کنند. معمولا با افزایش سن و وزن خروپف این افراد شدیدتر می شود.افرادی که به دلایل مختلف از جمله انحراف تیغه بینی، آلرژی، عفونت های سینوسی، تورم مخاط بینی، یا آدنوئیدهای بزرگ نمی توانند از راه بینی تنفس کنند و به جای آن از راه دهان تنفس می کنند معمولا  خروپف می کنند.