درمان بدون درد دندان

ترس از دندانپزشكی 

ترس از دندانپزشكی در سراسر دنیا و بین تمامی افراد مشکلی واقعی و بسیار شایع است و گاه به فوبیا تبدیل می شود که می تواند برای بیمار و دندانپزشک دردسرهای فراوانی به همراه داشته باشد. گاهی شدت این ترس تا آن جا افزایش می یابد که فرد با وجود دندان درد، مدتهای مدید به دندانپزشک مراجعه نمی کند و مشکل دندان وی بیشتر و بیشتر می گردد. گاهی نیز با وجود مراجعه اجباری فرد به مطب دندانپزشک، به دلیل شدت بالای ترس وی، امکان مداوا در شرایط عادی وجود ندارد و دندانپزشک مجبور است چاره دیگری بیندیشید (که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد). گاهی بیمار فقط از درمان خاصی ترس دارد (مثل تزریق بی حسی) و گاه ممکن است از تمامی موارد مثل صدای ابزار درمان و جراحی یا صرفا از درد وحشت داشته باشد. ممکن است فرد تجربه بدی داشته باشد یا مانند کودکان به طور کلی از مراجعه به پزشک و دندانپزشک واهمه داشته باشد. متاسفانه نباید از تاثیر بسیار بد ترساندن کودکان از تزریق و پزشک و اینگونه قضایا نیز غافل شد.

یكی از اصلی‌ترین دلایل ترس از درمان های دندانپزشکی عدم اطلاع از ماهیت آن است. شاید افراد از اینکه نمی توانند شاهد روند درمان باشند و آنچه را که در دهانشان اتفاق می افتد به چشم ببینند دچار اضطراب می شوند. اصولا بشر از هرآنچه اطلاع کافی نداشته باشد،بیشتر ممکن است وحشت کند. در شرایطی که ترس بیمار (بویژه در کودکان) آنقدر شدید باشد که امکان آرام نشستن او زیر دست دندانپزشک وجود نداشته باشد، تنها راه باقی مانده بیهوشی است که آن هم روشهای مختلفی دارد و بنا به شرایط موجود از روش های گوناگونی استفاده می شود.شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از عصب کشی دندان خود باز هم دچار دندان درد شده باشید. عصب‌کشی به خودی خود درمان دردناکی نیست ولی در برخی بیماران و در بعضی شرایط، کمی درد پس از درمان محتمل است که با کمک دارو‌ها قابل‌کنترل است.

مواجه شدن با بیماری که پس از انجام عصب کشی تا چندین روز دچار درد است و تعجب بیمار از اینکه چرا دندانی که دیگر عصب ندارد هنوز درد دارد برای دندانپزشکان امری عادی است. قانع کردن بیمار در خصوص عادی بودن این درد اما اغلب کار آسانی نیست زیرا بیمار پس از عصب کشی معمولا توقع درد ندارد.