درمان ریشه

دندانپزشکان امروزي نه تنها درد را از بين برده،بلکه باعث نگهداري دندانها در دهان مي شوند. از گذشته اي نه چندان دور تا بحال، عامه مردم لفظ عصب کُشي يا عصب کِشي را بجاي معالجه ريشه دندان بکار مي برند که چندان صحيح نبوده و آنچه که باعث رواج و شايع شدن اين اصطلاحات شده، تصور مردم با توجه به از بين رفتن درد دندان بدنبال معالجه ريشه مي باشد. قسمت سخت دندان تشکيل شده از ميناـ عاج و سمان،که بافت نرمي را در داخل و وسط دندان بنام پالپ، احاطه کرده اند. تراپی عبارت است از نجات یا درمان دندانی که به علت پوسیدگی وسیع مجاور اطاق عصب در معرض خطر از دست رفتن می باشد.

درمان ریشه

 

چرا دندان احتیاج به روت کانال تراپی دارد ؟

برای جواب به این سئوال ابتدا باید با ساختمان دندان آشنا شد .قسمت اعظم ساختمان دندان را عاج تشکیل می دهد، درون عاج فضائی وجود دارد که شامل عصب و شبکه مویرگی است که اصطلاحاً به آن پالپ گفته می شود. پالپ از شاخه های اصلی اعصاب و عروق در انتهای ریشه منشعب میشود و از درون کانالهائی که در ریشه وجود دارد به این فضا میرسد. این بافت نرم ممکن است تحت تأثیر میکربها عفونی شده و عفونت را در مسیر ذکر شده به استخوان اطراف ریشه منتقل کند، در چنین مواردی تمام این بافت توسط دندانپزشک برداشته شده، محفظه پالپ و کانالها تمیز و به نحو مطلوبی پر میشود.

چه چیزی باعث درد عصب دندان میشود ؟

دندان درد  میتواند علل گوناگونی داشته باشد:

  • ۱. پوسیدگی وسیع دندان
  • ۲. پر کردگی های وسیع قدیمی دندان
  • ۳. ترک در دندان
  • ۴. سایشهای شدید دندانی
  • ۵. بعضا عفونت عصب دندان (عفونت عصب دندان ممکن است بدون درد باشد.)
  • ۶. آبسه دندان

چه چیزی باعث درد عصب دندان میشود ؟آنچه که در اصطلاح عموم با عنوان« به عصب رسیدن دندان »موسوم است، معمولا التهاب ناشی از پوسیدگی وسیع دندان است. درد دندان به عصب رسیده، معمولا ضرباندار و غیر قابل تحمل است. معمولا درد شبانه دندان از علایم بارز آن است. درد دندان به عصب رسیده بدون مصرف مسکن، آرام نمیگیرد و بعضا با مصرف مسکن هم آرام نمی شود. سوالی که مراجعین ما در این موارد میپرسند این که ؛ آیا میتوان بدون درمان ریشه یا عصب کشی و فقط با مصرف دارو به درمان درد عصب دندان پرداخت؟ پاسخ : « به هیچ عنوان درد عصب دندان با دارو آرام نمیشود.

مورد دیگری که از علایم دندان به عصب رسیده است، حساسیت دندان به سرماست. به طور مثال بیمار اعلام میکند که با خوردن آب سرد، دندان درد بلا انقطاعی میگیرد که نیم ساعت یا یک ساعت آزار دهنده است و بعضا باید مسکن مصرف کند تا درد دندان آرام گیرد. یکی دیگر از علایمی که نشان دهنده این است که دندان نیاز به عصب کشی (روت کانال) دارد حساسیت به گرماست. که این مورد ۱۰۰٪ نشاندهنده دندان عفونی است که نیاز به عصب کشی و روت کانال دارد.حساسیت به ضربه و لمس هم میتواند از علایم درگیری عصب دندان باشد.

پالپ چگونه بیمار میشود ؟

۱ - نفود میکروبها از طریق پوسیدگیهای عیمق

۲ - صدمه به پالپ از طریق ضربه های شدید به دندان یا استخوان فک

۳ - بیماریهای شدید لثه میتوانند باعث صدمه به پالپ شوند که در چنین مواردی درمان ریشه همراه درمان لثه صورت میگیرد.

علائم یک پالپ بیمار چیست ؟

معمولاً دندان دردناک بوده و یا به غذاها و نوشیدنی های گرم و سرد حساسیت زیاد نشان میدهد.
آیا دندان یا پالپ بیمار میتواند بدون درد باشد؟
بله ؛ گاهی نیز بیماری کند و بدون علامت است. معاینات پرتونگاری که حین مراجعات منظم شش ماهه صورت میگیرد موجب تشخیص زودرس میشود .
احتمال موفقیت روت کانال تراپی چقدر است؟
تحقیقات نشان میدهد که حدود ۹۵٪ درمانها همراه با موفقیت میباشد. درمان ریشه در واقع خارج کردن عفونت وتمیز کردن ریشه ها ی دندان و پر کردن آنها با موادی است که از بروز مجدد عفونت جلوگیری کند.