درمان های ارتودنسی

انواع درمانهای ارتودنسی چیست ؟

در کل درمانهای ارتودنسی به دو ضورت متحرک و ثابت انجام میگیرد.

 الف-درمانهای متحرک ارتودنسی

این نوع درمانها توسط پلاکهای ارتودنسی (که بسیار متنوع هستند) برای افرادی که در دوره مختلط دندانی هستند (سنین زیر 12 تا 13 سال) انجام میگیرد. درمانهای ثابت برای بیماران نیازمند به اینگونه درمانها و در سنین بالاتر از 13 سال و زمانی که تمام دندانهای دایمی رویش کرده اند و دندانهای شیری وجود ندارند انجام میگیردد. در روند انجام درمانهای ارتودنسی متحرک از فک بالا یا پایین یا هر دو ( بسته به نیاز بیمار) قالبگیری شده و پلاک مربوطه طبق دستور متخضض ارتودنسی ساخته میشود. مزیتهای این روش شامل موارد زیر است:

1- رعایت بهداشت دهان و دندان برای بیمار راحت تر بوده زیرا وی میتواند دستگاه ارتودنسی را از دهان بیرون اورده و با استفاده از نخ دندان و مسواک مربوطه بهداست را به نحو احسن رعایت کند.

2- حل مشکلات استخوانی (درمانهای ارتوپدی) با استفاده از این پلاکها بهتر و راحت تر و موثر تر است بنابر این بهترین کاندید این نوع دستگاهها بیماران با سنین پایین هستند. اما ذکر این نکته ضروری است که توانایی پلاکهای متحرک در درمانهای دندانی و حرکات مربوطه بسیار محدود است که از عیوب انها محسوب میگردد. اگر در سنین بالاتر نیاز به درمان ناهنجاریهای فکی باشد علاوه بر درمانهای ارتودنسی به درمان جراحی فک نیز نیاز است.

درمان های ارتودنسی

ب- درمانهای ثابت ارتودنسی

در این روش درمانی دندانها توسط دستگاههای ثابت ارتودنسی (براکت و سیم ثابت) که توسط کامپوزیت بر روی دندانها نصب میشوند حرکت میکنند. ذکر این نکته ضروری است که به دندانها اسیبی وارد نخواهد شداز این روش جهت درمان دندانها استفاده میشود زیرا علاوه بر تاج ریشه دندانها نیز حرکت میکند بنابر ایت ارتودنتیست کنترل بهتر و بیشتری روی دندانها خواهد داشت. تفاوت مهم دیگر ان با دستگاههای متحرک این است که بیمار نمیتواند به دلخواه ان را از دهان خارج کند بنابر این تمهیدات خاصی از نظر بهداستی را میطلبد .میانگین زمان درمانهای ارتودنسی بین 5/ 1 تا 5/2 سال است و الته پر واضح است که بعد از اتمام درمان برای حفظ نتایج بدست امده بایستی از دستگاههای نگهدارنده طبق دستور متخصص مربوطه در زمان مقتضی استفاده نماید.

 

ارتودنسی به چه معناست ؟

ارتودنسی کلمه ای  با ریشه یونانی بوده و از ترکیب دو کلمه ارتو به معنای دندان و دونشیا به معنای مستقیم و صاف است. قدمت و عمر این علم نوین به 150 سال نرسیده و ادوارد انگل پدر این علم میباشد. در اصل یکی از رشته های تخصصی دنداپزشکی است که  وظیفه آن تشخیص – پیشگیری و درمان ناهنجاریهای فکها و دندانهاست.

 

بهترین زمان شروع درمانهای ارتوپدی فکها (درمانهایی که روابط نامناسب فکها را درمان میکنند) در زمان شروع بلوغ جسمی و جنسی است. طی اخرین تحقیقات بعمل امده در ایران این سن در دختران و پسران به  خدود 11 سال تقلیل یافته است.  امادر کل درمانهای ارتودنسی بهتر است در سنین مناسبی که ساختمانهای فک و صورت در حال رشد هستند انجام گردد زیرا اهمیت سن بیمار در این است که پزشک درمانگر باید بداند چه امکاناتی در دسترس وی میباشد. ایا زمان درمان را میتوان پیش بینی کرد ؟ ایا اصولا چنین درمانهایی ضروری است؟ ایا در طی درمان از فاکتور رشد میتوان کمک گرفت؟ پاسخ تمام این سوالات به سن بیمار برمیگردد و به همین علت بیماران را باید از نظر سنی دسته بندی کرد. ولی نباید فراموش کرد تا زمانی که دندانها در دهان هستند میتوان ارتودنسی کرد. این درمانها به شرطی قابل انجام است که دندانها و لثه و استخوان اطراف آنها سالم باشند.

اگر شما به ارتودنس یا دندانپزشک جهت ردیف کردن دندانهای کودکتان مراجعه کرده باشید حتما میدانید که اصطاحات کلاس یک یا کلاس ۲ و سه را استفاده میکنند. اولین دندانپزشک که این اصطلاحات را بر روی کاغذ اورد اقای نورمن کینگزلی بود که هنرمندی او در زمینه مجسمه سازی وی را معروف کرده بود. ایشان دستگاه های ارتودنسی را به زبانی ساده برای دیگر همکاران و بیماران توضیح میداد و موفق شد تا ژورنال ارتودنسی را برای بار اول در سال ۱۹۰۷ در امریکا تاسیس کند .تلاش های نورمن اولین رشته تخصصی در دندانپزشکی را که همین ارتودانتیکس میباشد را بنا کرد. متاسفانه ایران چندین دهه از امریکا و اروپای شمالی در ارتودنسی عقب تر بوده است و بنابر همین پدران و مادران ما که الان مسن تر هستند نتوانستند در سنین جوانتر دندان های خود را نزد پزشک ردیف کنند. در دهه ۶۰ تا ۷۰ میلادی دیگر ارتودنسی کم کم در  تهران و بعد یکی دو شهر دیگر ولی خیلی اهسته پیشرفت کرد ولی حتی امروزه بسیاری از مردم ایران که احتیاج به ارتودنسی داشته اند موفق نشده اند تا دندان هایشان مرتب شود.

 زمان ارتودنسی چه زمانی است؟

 زمان ارتودنسی چه زمانی است؟

در زمانی که ساختمانهای سر و صورت درحال رشد هستند به دلیل وجود  شرایط  خاص فیزیولویک  این ناحیه  درمانهای ارتودنسی و ارتوپدی فکها (منظور درمانهایی است که بر روی استخوانهای این ناحیه انجام میگردد و هدف حل مشکلات و ناهنجاریهای مربوطه است.) ساده تر و راخت تر انجام خواهد پذیرفت و طول درمان نیز کمتر خواهد بود. طبق آخرین حقیقات انجام شده در ایران سن بلوغ در دختران و پسران یکسال کمتر شده و به مرز 11 سالگی رسیده است. بنابر این بهترین سن درمانهای ارتوپدی فکها 11 سالگی است. اما بهترین زمان معاینات اولیه ارتودنسی بین 6 تا 7 سالگی میباشد. اهمیت سن بیمار در این نکته نهفته است که درمیابیم په امکاناتی برای درمان بیماران در دسترس ماست. ایا زمانی برای پیش درمانی و درمانهای بینابینی در اختیار داریم؟ ایا اضولا چنین درمانهایی لازم است؟ ای از فاکتور رشد میتوان کمک گرفت یا نه و به چه میزان؟ بنابراین تمام پاسخ این سوالات به سن بیماران ختم میگردد و به همین دلیل انها را دسته بندی میکنیم. البته نباید فراموش کرد تا زمانی که دندانها در محیط دهان وجود دارند میتوان درمانهای ارتودنسی را انجام داد به شرطی که دندانها – استخوان و لثه ها سالم باشند. باید توجه کرد که سن بیمار در روشهای درمانی اتخاذ شده و طول درمان اثر مستقیم دارد.