چرک دندان شیری

معمولا چرک در دندان شیری خود را با یک بر امدگی قرمز و متورم معمولا در یک طرف دندان در لثه و با دردی زق زق کننده که دندان را حساس میکند نشان داده میشود. صورت بیمار معمولا در همان طرف باد کرده و ورم دارد. ممکن است حتی غدد های گردن و زیر گوش بیمار هم ملتهب و درد اور باشد. اینجا یک پیله و یا بهتر بگویم یک ابسه دندانی که حفره ای پر از چرک است معلوم میشود که تنها راه حل معالجه ان دراناژ یا کشیدن دندان شیری میباشد.

چرک دندان شیری

در دندانهاي شيري پيله دندان اگر درمان نشود ميتواند روی دندان دائمي كه بعداً بايد در بيايد. آسيب میرساند. پيله دندان بسيار دردناك است زيرا در يك محيطي بسته و محصور قرار دارد و مسكن‌ها هم بر روي آن تأثير نمي‌گذارند.

آیا آبسه دندان میتواند خطرناک باشد ؟

لطفا ابسه دندان را سریعا معالجه کنید تا شاید شانسی برای نجات دندان باشد. یک دندانپزشک متخصص روت کانال تراپی میتواند با بی حسی کوچک و دراناژ چرک دندان را خارج کرده و کودک را از درد بسیار شدید و از دست دادن  احتمالی دندان نجات دهد. شما به لثه اطراف دندان کودک خود نگاه کنید و اگر متوجه یک بر امدگی قرمز رنگ که حالت اسفنجی دارد و نرم را احساس کردید در واقع ان بافت چرکی و اونجا پر از چرک ریشه دندان است.  اسپیرین و یا استامینوفن برای درد به کودک شما کمک به سزایی دارد. از بی حسی موضعی استفاده نکنید چون کمک زیادی در آبسه نمیکند و ممکن است لثه متورم کودک که الان خیلی حساس تر است را صدمه بزند.

 

مسواک زدن دندان شیری

متاسفانه گاه افراد به اشتباه تصور می کنند دندانهای شیری به اندازه دندانهای دائمی مهم نیستند زیرا پس از مدتی با دندانهای اصلی یا دائمی جایگزین می شوند، پس به اندازه دندانهای دائمی نیاز به مراقبت ندارند. این تصور کاملا نادرست است و کودکان باید به محض رویش دندانهای شیری با رعایت بهداشت دهان  و دندان‌ آشنا شوند. حتی زمانی که تنها منبع تغذیه کودک شیر مادر است با وجود آنکه حاوی ویتامین ها، املاح  و تمامی مواد مغذی دیگر از جمله کلسیم (که برای رشد و نمو استخوان ها و دندان کودک بسیار مهم است) می باشد، به دلیل داشتن مواد قندی قابل تخمیر قابلیت ایجاد پوسیدگی در دندانهای تازه رشد یافته کودک را دارد و به مادران توصیه می شود پس از تغذیه کودک با شیر کمی آب هم به وی بخورانند تا دندانها تمیز شوند. از آنجا که اغلب تا پیش از دو سالگی آموزش مسواک زدن به کودکان دشوار است والدین می توانند، به غیر از نوشاندن آب، به کمک تکه ای گاز یا پارچه تمیز و مرطوب و یا با استفاده از مسواک های انگشتی دندانهای کودک را تمیز نمایند.